پایگاه داده SQL Server

Microsoft SQL Server چیست؟

همین الان برای ثبت سفارش برنامه نویسی خودت و یا مشاوره رایگان از کارشناسان ما تماس بگیر!

09128902475

Microsoft SQL Server

Microsoft SQL Server از قدرتمندترین نرم افزارهای ساخت و مدیریت پایگاه داده از نوع رابطه ای یا relational است. این سیستم که توسط کمپانی مایکروسافت تولید و به بازار عرضه شد، برای کارکردن با سیستم های مدیریت داده ی رابطه ای به وجود آمد. نسخه های زیادی از SQL Server ساخته شده است که هرکدام، مدل بهبود یافته ای از آن است.
در این مقاله از مجله سافت ان جی سعی داریم به معرفی SQL Server و کاربردها و ویژگی های آن بپردازیم؛ با سافت ان جی همراه باشید.

SQL Server چیست؟

SQL Server مخفف عبارت «Structured Query Language» به معنی « زبان پرس و جوی ساختاریافته » یک سیستم مدیریت داده ی رابطه ای است که برای مدیریت و اداره سرور به کار می رود. از آن جا که حفظ اطلاعات امری مهم برای بقای یک سیستم اطلاعاتی است؛ SQL Server از محبوب ترین نرم افزارهای ساخت و مدیریت پایگاه داده محسوب می شود. زبان SQL Server بانک اطلاعاتی از نوع دیتابیس رابطه ای یا relational است که وظیفه اصلی آن ذخیره و بازیابی اطلاعات می باشد. این سرور از زبان ANSI SQL پشتیبانی می کند. اولین نسخه آن در سال 1989 توسط شرکت مایکروسافت تولید و به بازارهای جهانی عرضه شد.

انواع نسخه های SQL Server

• SQL Server Enterprise

این نسخه کامل ترین نسخه SQL Server است. نسخه Enterprise دارای ویژگی های از قبیل امنیت بالا، حجم زیاد، Learning Machine و .. است که در پروژه های حساس و بزرگ، پردازش های سنگین به کار می رود.

• SQL Server Standard

امکانات این نسخه از نسخه Enterprise کمتر است. SQL Server Standard شامل گزارش گیری و تحلیل اساسی می شود و برای استفاده در اپلیکیشن های Mid-Tier و Data marts بهتر می باشد.

• SQL Server WEB

برای پروژه های کوچک و کم هزینه به کار می رود. این نسخه دارای ویژگی های مقیاس پذیری، قابلیت های مدیرینی، مقرون به صرفه بودن می باشد.

• SQL Server Developer

این نسخه که نوعی نسخه آزمایشی محسوب می شود نمی توان از آن به عنوان سرور استفاده کرد. SQL Server Developer شبیه نسخه سازمانی است و برای تست و توسعه نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد.

• SQL Server Express

این نسخه پایه اس کیو ال است که می توان به صورت رایگان دانلود و استفاده نمود. نسخه Express برای برنامه های کوچک داده محوری به کار می رود.

ویژگی های SQL Server

SQL Server دارای ویژگی های گوناگونی است که آن را به محبوب ترین مدیریت پایگاه داده تبدیل کرده است. این ویژگی ها عبارتند از:

• دیتابیس آن از نوع رابطه ای است.
• پشتیبانی از فایل های XML
• دارای ویژگی OLAP
• محدودیتی در حجم و تعداد رکورد ندارد و بسیار قدرتمند است.
• قابلیت استفاده از زبان طبیعی در جستجوها
• قابلیت استفاده از Full Text Search برای افزایش سرعت هنگام بازیابی اطلاعات

کاربردهای SQL Server

SQL Server دارای کاربردهای فراوانی است. اساسی ترین کاربرد آن است که از آن برای ذخیره سازی اطلاعات و داده ها استفاده می شود. هم چنین برای مشاغلی که دارای اطلاعات مهم مشتری از قبیل مشخصات شخصی، اطلاعات کارت اعتباری و … می باشند از امنیت بالایی که این سرور ارائه می کند استفاده می کنند. قابلیت دسترسی هزاران کاربر بصورت هم زمان به این بانک اطلاعاتی وجود دارد. از دیگر کاربردهای SQL Server قابلیت خودسازگاری یا Self Compatibility ، قابلیت اعتماد و دردسترس بودن نیز می باشد. این امکان باعث می شود که بکاپ و پشتیبان گیری برای بیزینس هایی که اطلاعات برایشان مهم هستند وجود داشته باشد. از دیگر موارد، پشتیبانی از حجم بالای حافظه در سرور، پشتیبانی از لایه ی امنیتی SSL و امکان استفاده از چندین پردازنده به طور موازی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *